Uroczyste nadania imienia i sztandaru Publicznej Szkole Podstawowej w Hulczu.
Dnia 14 października 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Hulczu odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Wybierając imię dla szkoły kierowano się przekonaniem, iż patron powinien reprezentować wartości ważne dla wychowania młodego pokolenia, by był związany z obszarem Polski w jakim położona jest szkoła, a także z historią tego regionu.
W efekcie rozmów, konsultacji i narad całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej w Hulczu – uczniów, rodziców i pracowników – wybrana została nazwa patrona szkoły i jest to Korpus Ochrony Pogranicza.
Nasza szkoła funkcjonuje tuż przy granicy z Ukrainą, w historię naszych terenów wpisana jest historia powstania i funkcjonowania Korpusu Ochrony Pogranicza. Jednostka ta swoim istnieniem świadczyła o takich wartościach, jak wolność, niepodległość, bezpieczeństwo narodowe czy miłość do ojczyzny. Cała społeczność naszej szkoły rozumie te wartości i utożsamia się z nimi.
Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem takiego imienia jest również wieloletnia współpraca naszej szkoły z Placówkami Straży Granicznej w Dołhobyczowie, Kryłowie i Chłopiatynie.
Zebranych przywitał dyrektor p. Mirosław Sobczuk. Wybór patrona to doniosły i ważny moment w życiu społeczności szkolnej, który uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wojewoda Lubelski p. Andrzej Maj, Starsza Wizytator Kuratorium w Lublinie Delegatury w Zamościu p. Anna Startek, która reprezentowała również Kuratora Oświaty w Lublinie, Starosta Powiatu Hrubieszowskiego p. Józef Kuropatwa, Wójt Gminy Dołhobyczów p. Grzegorz Drewnik, Sekretarz Gminy Dołhobyczów p. Stanisław Staszczuk, przewodniczący Rady Gminy Dołhobyczów p. Alfred Kulikowski wraz z radnymi Gminy Dołhobyczów, prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych p. Waldemar Bocheński, wiceprezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych p. Andrzej Olichwiruk, komendant Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie podpułkownik Dariusz Pedo, komendant Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie podpułkownik Mariusz Bosowski, komendant Placówki Straży Granicznej w Kryłowie podpułkownik Marcin Jóźwiak, kapelan Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie ksiądz podpułkownik Wiesław Kondraciuk, zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie kapitan Grzegorz Kozik, porucznik Straży Granicznej Sebastian Harbuz, kierownik Posterunku Policji w Dołhobyczowie starszy aspirant Wojciech Leśniak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dołhobyczowie p. Małgorzata Podpora, kierownik Gminnego Zakładu Usług Komunalnych w Dołhobyczowie p. Anna Jabłońska, kierownik Centrum Kulturalno-Konferencyjnego w Dołhobyczowie p. Halina Góra, instruktor Centrum Kulturalno-Konferencyjnego w Dołhobyczowie p. Agata Kreszczuk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Dołhobyczowie p. Agnieszka Rodzik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przewodowie p. Ewa Byra, inspektor ds. oświaty Gminy Dołhobyczów p. Anna Grzeszczuk-Okopińska.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru szkoły przez rodziców: p. Iwonę Kłyż, p. Magdalenę Steciuk i p. Marcina Obla na ręce dyrektora szkoły
p. Mirosława Sobczuka. Później symbol najwyższych wartości w imieniu całej społeczności uczniowskiej przyjęli uczniowie: Karolina Karaś, Kinga Ćwiek oraz Jakub Potrzeszcz. Poświęcenia sztandaru dokonali: Kapelan Straży Granicznej ppłk Wiesław Kondraciuk w asyście księży Jerzego Piaseckiego i Stanisława Kicińskiego.
Końcowym elementem ceremoniału było uroczyste ślubowanie uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, które zakończyło się premierowym odśpiewanie hymnu szkoły skomponowanego specjalnie na tę okazję przez p. Adama Szabata.
Następnie uczniowie klas: 0, IV, V i VIII przedstawili część artystyczną, przygotowaną pod kierownictwem: p. Justyny Kowal, p. Tatiany Jarmoszczuk, p. Anny Drewnik i p. Alicji Barteckiej.
Uroczystość zakończyły pieśni patriotyczne w wykonaniu p. Janusza Pruniewicza.
W związku z uroczystością w szkole powstała wystawa dotycząca historii powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, przygotowana przez: p. Alicję Bartecką, p. Barbarę Wronowską, p. Ewelinę Piluś-Ostaszewską i p. Annę Orkiszewską. Oprawa plastyczna wprowadziła przybyłych gości w nastrój zadumy i refleksji wynikających z powagi przeżywanej uroczystości, która na zawsze połączyła losy i historię Korpusu Ochrony Pogranicza z naszą szkolną społecznością.